Zima nebola ťažká iba pre Vás, ale celkom určite aj pre Vaše auto.  Len si spomeňte na všetky nízke teploty, sneh, vlhkosť a mráz, ktoré mu neustále ubližovali posledných niekoľko mesiacov. Teraz je čas na malú kontrolu a jarné upratanie auta. Na čo čakáte – doprajte už dnes svojmu autu trochu jarného rozmaznávania!

Zima nebola ťažká iba pre Vás, ale celkom určite aj pre Vaše auto.  Len si spomeňte na všetky nízke teploty, sneh, vlhkosť a mráz, ktoré mu neustále ubližovali posledných niekoľko mesiacov. Teraz je čas na malú kontrolu a jarné upratanie auta. Na čo čakáte – doprajte už dnes svojmu autu trochu jarného rozmaznávania!

1) Skontrolujte spojku

Jazda na ťažkom snehu mohla byť pre spojku Vášho auta príliš náročná, takže by ste sa mali ubezpečiť, že stále funguje perfektne. Ako na to? Zaparkujte na parkovisku, zaraďte rýchlosť a zatiahnite ručnú brzdu, potom pomaly púšťajte spojku. Ak motor zhasína, spojka pracuje dobre. Ak však nie, budete musieť absolvovať drahý výlet k mechanikovi.

2) Skontrolujte sviečky

Sviečky sa počas zimy môžu veľmi jednoducho vypáliť, určite si teda skontrolujte tie vo Vašom aute čo najskôr. Ak je niektorá sviečka vypálená, nebudete schopný naštartovať motor vozidla. To však nie je jediný problém – ak sviečka stále funguje, no je opotrebovaná, Vaše auto môže spotrebovávať oveľa viac paliva ako zvyčajne. To môže byť v dnešnej dobre dosť nákladné…

3) Prezujte pneumatiky

Zimné pneumatiky Vám počas zimy mohli viackrát zachrániť život, teraz je však čas vyzuť ich a na ich miesto obuť obyčajné. Tie znížia spotrebu paliva a aj riadenie bude trochu pohodlnejšie. Upozornenie: prezúvajte iba vtedy, keď to dopravné predpisy povoľujú.

4) Vymeňte gumy na stieračoch

Kedy ste si naposledy menili gumené časti svojich stieračov? Chladné počasie spolu s veľkou vlhkosťou Vašim stieračom určite neprospeli, je teda dobrým nápadom pre istotu vymeniť ich gumené časti. Určite budete radi počuť, že tieto gumy nie sú drahé a ich výmena Vám zaberie tak minútku alebo dve.

5) Skontrolujte batériu

Autobatérie môžu byť veľmi citlivé na nepriaznivé zimné podnebie. Ak spozorujete nejaké problémy pri štartovaní vozidla, možno budete potrebovať novú batériu. Keďže sú však dosť drahé, mali by ste pred tým, ako na novú batériu miniete veľké peniaze, najskôr zájsť k mechanikovi a zistiť, či je nová batéria naozaj to, čo potrebujete.

6) Vyčistite interiér

Kedy ste si naposledy poriadne vysávačom vyčistili interiér vozidla? Pri nízkych teplotách vysávanie auta určite nebolo na vrchole zoznamu Vašich priorít. Teraz sú tu teplejšie dni, takže nemáte žiadne výhovorky, prečo by ste to nemohli spraviť. Po vysávaní utrite všetky plastové časti kvalitnou handričkou z mikrovlákna a ak je to potrebné, nezabudnite utrieť vnútorné strany okien.

7) Skontrolujte farbu

Časté sneženie a mráz mohli taktiež spôsobiť škody na laku Vášho vozidla, nájdite si teda chvíľku času aj na kontrolu možných hrdzavých škvŕn a škrabancov. Ak nájdete nejaké nezrovnalosti, vezmite svoje auto do lakovne alebo si zaobstarajte odstraňovač škrabancov.

8) Zapnite klimatizáciu

Prekvapený? Vieme, že bežné jarné teploty nevyžadujú použitie klimatizácie, je však dobré pripraviť si svoje auto na leto a skontrolovať, či klimatizácia po zimných mesiacoch stále funguje bezchybne.

9) Navštívte umyváreň

Počas zimy ste asi poriadne neumývali svoje auto príliš často, však? Je to pochopiteľné – kto by chcel v zime stáť blízko striekajúcej vody? Teplé jarné dni sú však ideálne na to, aby ste si našli chvíľku času a svoje auto poriadne vydrhli. Nezabudnite taktiež použiť vosk a získať tak perfektnú farbu.

10) Skontrolujte kvapaliny

Pre pohodlnú jazdu by ste mali skontrolovať aj hladinu kvapalín pod kapotou svojho auta. Ak neviete, čo je  motorový olej, prevodový olej, brzdová kvapalina a chladiaca kvapalina, mali by ste túto úlohu asi nechať na odborníka. Jazdite bezpečne!

Zdroj: topshop.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Optimized with PageSpeed Ninja